waterfall-540117_1280

Zaawansowany technologiczne, batymetryczny LiDAR od Fugro

Innowacyjny skaner laserowy 3D RAMMS to prawdziwy przełom technologiczny. Dzięki niemu nie trzeba już więcej wybierać między ceną urządzenia, głębokością penetracji a gęstością chmury punktów. Najnowsza propozycja do kartowania stref przybrzeżnych od holenderskiej firmy Fugro i amerykańskiej Arete Associates łączy w sobie wszystkie 3 zalety.

Dostępne do tej pory na rynku batymetryczne LiDAR-y były albo bardzo drogie, albo pozostawiały wiele do życzenia w kwestii głębokości lasera oraz dostępnej gęstości chmury punktów. Firma Fugro wraz z Arete Associates postanowiła wyjść naprzeciw tym niedogodnościom i stworzyć urządzenie, które nie tylko będzie przystępne cenowo, ale również zapewni oczekiwane rozwiązania technologiczne. Taki właśnie jest nowy LiDAR RAMMS, dzięki któremu dokonamy pomiarów pod wodą nawet na głębokości 3 Secchi, czyli nawet do 42 m, nie tracąc przy tym gęstej chmury punktów. Obecnie na rynku nie znajdziemy bardziej rozwiniętego technologicznie urządzenia.

Według Fugro jest to pierwszy tego typu wielowiązkowy skaner laserowy. Do jego stworzenia wykorzystano zdobyte na przełomie 20 lat doświadczenie w rozwijaniu technologii wojskowych wyrywania min w ramach programu US Navy Small Business Innovated Research oraz trwającym ponad ćwierć wieku rozwoju w budowie batymetrycznych LiDAR-ów.

Dodatkowym atutem sprzętu są niewielkie rozmiary, które umożliwiają podwieszenie go pod małym samolotem, a nawet odpowiednio dużym bezzałogowym statkiem latającym. Dodatkowo urządzenie zapewnia bardzo szybki przekaz danych oraz sprawną i wygodną możliwość ich przetwarzania.

Z najnowszej propozycji od Fugro ucieszą się przede wszystkim specjaliści z dziedziny hydrografii. Zupełnie nowe możliwości urządzenia znacznie ułatwią im pracę i pozwolą na dokonywanie precyzyjniejszych pomiarów. Nowy LiDAR przeszedł pozytywne testy, mierząc 165 km kw. wybrzeża Belize. Został nawet zaprzęgnięty do komercyjnych projektów trwających u wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *