satellite-1030782_1920 (1)

III generacja GPS zbliża się wielkimi krokami

To kolejna informacja dla wielbicieli branży geodezyjnej i najnowszych technologii. Drugi satelita trzeciej generacji GPS wypadł pozytywnie we wszystkich koniecznych testach i tym samym uzyskał status „gotowy do startu”. To duży krok na drodze do unowocześnienia amerykańskiego systemu nawigacji.

Pierwszy satelita został zaakceptowany we wrześniu zeszłego roku i obecnie czeka na transport na przylądek Canaveral, skąd ma być wystrzelony w kosmos jeszcze w 2018 roku. Planuje się budowę aż 10 aparatów GPS trzeciej generacji. Powstają one w zakładach Lockheeda. Kolejny satelita ma być ukończony do początku 2019 roku.

Szereg korzyści

Aparaty III generacji GPS powstają głównie z myślą o użytkownikach amerykańskiego systemu nawigacji. Zastosowanie w nich najnowocześniejszych technologii ma znacznie zwiększyć dokładność lokalizatorów oraz ośmiokrotnie obniżyć podatność na zakłócenia. Powstałe w ramach programu urządzenia będą nadawały wiadomości nawigacyjne na specjalnie przygotowanym, cywilnym kanale L1C. Będzie on również współpracował z innymi sygnałami systemów GNSS. Dużą zaletą najnowszej generacji GPS będzie również ich wydłużona do 15 lat żywotność.

Opóźnienie prac i zwiększenie kosztów

Realizacja najnowszej generacji GPS pochłonęła wiele czasu i pieniędzy. Budowa urządzeń mocno się opóźniła. Pierwotnie bowiem pierwszy satelita miał być wystrzelony w kosmos jeszcze 2014 roku. Nie tylko to stoi na przeszkodzie realizacji całego projektu. Pojawiły się również problemy z naziemnym segmentem GPS – OCX, który jest konieczny do swobodnego korzystania ze wszystkich możliwości technologicznych najnowszych satelitów. Początkowo OCX miał powstać do 2015 roku i kosztować 1,5 mld dolarów. Okazało się jednak, że koszty znacznie poszły w górę i obecnie szacuje się, że realizacja systemu będzie kosztowała 5,5 mld dolarów. Za wzrostem ceny idzie także przesunięcie terminu realizacji. Koniec prac planuje się na 2022 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *