ckjcj

Poznań w 3D dostępny w Internecie

W sieci pojawił się portal internetowy umożliwiający obejrzenie trójwymiarowego modelu zabudowy Poznania. Serwis powstał na zlecenie Poznańskiego Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. Na razie dostępna jest wersja testowa projektu.

Poznań w 3D dla wszystkich

Wszystkich geodetów z Poznania i nie tylko z pewnością zainteresuje fakt dostępności serwisu z modelem 3D zabudowy miasta. Portal wykorzystuje oprogramowanie firmy virtualcity SYSTEMS i umożliwia nie tylko obejrzenie przestrzennej infrastruktury miasta, ale też samodzielne rysowanie obiektów, wyszukiwanie po dowolnych parametrach, analizę zacienienia oraz zapisanie modelu w pliku PDF. Ponadto, jak na dzisiejsze wymogi przystało, strona jest responsywna, co oznacza, że z powodzeniem przejrzymy ją na urządzeniach mobilnych.

Zróżnicowany poziom szczegółowości

Portal GEOPOZ-u pozwala nie tylko na oglądanie obiektów w wersji 3D o szczegółowości LoD 1 i LoD 2., ale również daje możliwość zobaczenia chmury punktów budynków, roślinności, mostów czy wiaduktów. Na stronie jest również dostęp do warstwy 2D, czyli informacji planistycznych, planu miasta, ortofotomapy, danych ewidencyjnych i adresowych oraz statystyk o zaludnieniu.

Serwis znajduje się obecnie w fazie testów. Odwiedzając go, można więc zgłaszać wszelkie uwagi i sugestie dotyczące jego funkcjonowania.

Poznański model, wrocławska realizacja

Trójwymiarowy model Poznania stworzyła firma SHH z Wrocławia. W jej gestii znalazło się również wdrożenie systemu GIS, który umożliwia zarządzanie i aktualizację portalu. Wykonawcy projektu podjęli się również przygotowania i przeprowadzenia szkoleń z obsługi serwisu. Model powstał w otwartym międzynarodowym standardzie City GML, wykorzystując obrysy budynków ewidencyjnych, numeryczne modele pokrycia terenu, punkty zdigitalizowanych charakterystycznych połaci dachowych, ortofotomapę z 2016 roku i nowsze oraz ukośne zdjęcia lotnicze.

Stworzono również dwa poziomy szczegółowości projektu: Lod 1 i Lod 2. Pierwszy z nich cechuje mniejsza ilość detali, budynki są bardziej płaskie, a ich wysokość stanowi średnią punktów wysokościowych w obrysie. Drugi stopień szczegółowości jest bardziej precyzyjny, struktura dachu jest zróżnicowana, podobnie jak tekstura samych budynków.

Aktualizacja na bieżąco

Serwis jest nieustannie aktualizowany, by na bieżąco oddawać rzeczywistość infrastruktury Poznania. Znajdziemy więc tu informacje dotyczące aktualnie trwających prac remontowych, budowy nowych budynków i wyburzania starych. Wersja LoD 1 jest aktualizowana raz w tygodniu, LoD 2 zaś, w miarę dostępności niezbędnych materiałów.

Trójwymiarowy model Poznania przedstawia a nie tylko budynki, ale też inne elementy zabudowy, takie jak mosty, estakady, wiadukty czy tereny zielone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *