drone-1596333_1280

GIS InnRoll, czyli nauka wykorzystania systemów GIS online

Olsztyńska Fundacja Instytut Inicjatyw Partnerskich na Rzecz Innowacji przygotowała nową platformę e-lerningową InnRoll. System powstał w ramach projektu „Upowszechnienie wiedzy w zakresie wykorzystania systemów informacji przestrzennej GIS na potrzeby innowacyjnej praktyki rolniczej” współfinansowanego prze z Unię Europejską. O jego szczegółach przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Systemy GIS są przydatne w wielu branżach. Z powodzeniem wykorzystują je urbaniści, geodeci czy konstruktorzy. Często stanowią elektroniczną wersję map geodezyjnych, zbiór danych o infrastrukturze technicznej terenu lub informacji na temat stanu środowiska naturalnego. Dzięki swojej szerokiej funkcjonalności systemy GIS mogą być pomocne także w rolnictwie. By poszerzyć ich zastosowanie, stworzono platformę e-lerningową InnRoll mającą na celu przybliżenie rolnikom możliwości rozwiązań GIS w rolnictwie. Systemy dedykowane tej branży wsparte są analizami wielospektralnymi uzyskanymi z danych satelitarnych oraz z pomocą bezzałogowych statków powietrznych.

Platforma e-lerningowa GIS – co oferuje?

W serwisie znajdziemy dostęp do niezbędnych materiałów szkoleniowych, a także szeregu testów, które sprawdzą i ugruntują uzyskaną wiedzę. Program umożliwia również wirtualne monitorowanie stanu upraw własnego gospodarstwa, ale też gminy i powiatu.

Platforma e-lerningowa GIS – dla kogo?

System dedykowany jest szerokiej grupie odbiorców. Skorzystają z niego wszyscy Ci, którzy w codziennej pracy związani są z uprawą polową. Należą do nich m. in. właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 10 ha, producenci nawozów i nasion oraz ich dystrybutorzy, producenci maszyn rolniczych, doradcy rolni. Wśród odbiorców platformy wymienia się także producentów urządzeń pomiarowych UAV, odbiorników GPS czujników montowanych na maszynach rolniczych i innych urządzeń diagnostycznych. Z serwisu skorzystają także stacje chemiczno – rolnicze, szkoły rolnicze oraz inne jednostki nauczania, a także administracja rządowa i samorządowa.

Platforma e-lerningowa – Jak jest zbudowana?

Dostęp do platformy uzyskujemy przez stronę www. Całość podzielona jest na kilka modułów: zarządzania użytkownikami, zarządzania szkoleniami, zarządzania repozytorium oraz zarządzania danymi GIS. Serwis zbudowany jest w formie tzw. „open source”. Oznacza to, że ze szkoleń może skorzystać każdy użytkownik bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Więcej szczegółów na temat platformy można znaleźć tutaj: http://gisinnrol.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *