train-track-2497003_1280

Prawie 1000 km linii kolejowych zinwentaryzowane dzięki dronom

Dziś przedstawiamy kolejny przykład tego, że drony w geodezji to bardzo przydatne narzędzia, które nie tylko usprawniają i przyspieszają pracę, ale też pozwalają dokonać wyjątkowo precyzyjnych pomiarów. Dzięki ich wykorzystaniu grupa DBS zinwentaryzowała tory na odcinku 930 km w jedyne 10 tygodni. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie na podstawie uzyskanych danych, innowacyjnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Pomiary zostały wykonane na obszarze trzech województw: lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Działaniami objęto również stacje kolejowe w takich miastach jak Dęblin, Radom, Kielce, Zamość, Lublin oraz Chełm. Na podstawie uzyskanych danych zaktualizowano ortofotomapy oraz mapy wysokościowe o obecną sytuację nie tylko na samych torach, ale też wokół nich. Uwzględniono takie wytyczne jak sąsiadujące z koleją drogi, przejazdy, odpływy czy trwające wycinki drzew.

Inwentaryzacja za pomocą dronów to część projektu GSM – R, w ramach którego ma nastąpić wdrożenie systemu bezprzewodowej łączności cyfrowej dla kolei oraz budowa nowoczesnej infrastruktury. Projekt stanowi składową Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem kolejowym ERTMS.

Inwentaryzacja została wykonana przez grupę DBS, która wykorzystała drony i wirnikowce własnej produkcji. Urządzenia są również udostępniane przez firmę do sprzedaży. Dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych maszyn, zebranie potrzebnych informacji przebiegło sprawnie i szybko. Drony znakomicie poradziły sobie ze zróżnicowaniem mierzonego terenu, a stworzone na podstawie uzyskanych danych mapy idealnie odzwierciedlają aktualną sytuację panującą na torach i w ich okolicach.

Była to pierwsza tak duża i tak szybko wykonana realizacja przez grupę DBS. Firma na co dzień zajmuje się całościową digitalizacją istniejącej infrastruktury. Ponadto planuje rozwój w kierunku usług parametryzacji obiektów w standardach BIM. Ten krok znacznie przyspieszy proces projektowy, inwentaryzacyjny i utrzymaniowy przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *