coast-1149735_1280

Pierwsze efekty działań kosmicznego LiDAR-u

Trzy miesiące temu w kosmos został wysłany skaner laserowy zainstalowany na satelicie ICESat-2. Niedawno naukowcy NASA opublikowali pierwsze wyniki pomiarów wykonane przez to nowoczesne urządzenie. Jest się czym chwalić.

LiDAR na satelicie został wysłany na orbitę okołoziemską 15 września bieżącego roku z bazy Vandenberg w Kalifornii. Jego podstawą jest skaner laserowy ATLAS (Advanced Topographic Laser Altimeter System). To zaawansowane technologicznie urządzenie, które wysyła fale o długości 532 nm z prędkością 10 tys. na sekundę. Dzięki temu generuje wysoce precyzyjne pomiary odległości z kosmosu do powierzchni naszej planety co 70 cm z dokładnością 4 mm.

Ogłoszenie tych spektakularnych wyników miało miejsce na corocznym spotkaniu Amerykańskiej Unii Geograficznej. Okazuje się, że efektywność LiDAR-u zaskoczyła samych naukowców.

Pomiary niedostępnych terenów arktycznych

Idealnym przykładem precyzji pomiarów tego urządzenia jest uzyskanie szczegółowych danych dotyczących terenów arktycznych. LiDAR sięga tam, gdzie wcześniej nie mogły dotrzeć inne urządzenia. Przykładowo, skaner precyzyjnie wymierzył z dokładnością do jednego centymetra obszar do tej pory niedostępnych Gór Transarktycznych. Urządzenie odkrywa dla nas nieodkryte wcześniej obszary na mapie.

Ponadto satelita umożliwi również gruntowne badanie lodu morskiego, co wcześniej było utrudnione. Teraz naukowcy pozyskają dokładne dane dotyczące jego bieżącego zasięgu, a także wysokości krawędzi.

Precyzyjne pomiary terenów zalesionych

Najnowszy komiczny LiDAR nie będzie się ograniczał jedynie do mierzenia lodu. Badacze twierdzą, że sprzęt z powodzeniem podaje wysokość fal morskich oraz mierzy dno akwenów do 25 m głębokości. Urządzenie planuje się również wykorzystać do pozyskania nowych informacji z obszarów lądowych, głownie pokrytych gęstą roślinnością. Sprzęt dociera nie tylko do wierzchołków drzew, ale też dokonuje pomiarów tego, co znajduje się niżej aż do samej gleby, co wcześniej było niemożliwe z poziomu nieba.

Naukowcy są bardzo zadowoleni z pierwszych wyników dostarczonych przez LiDAR. Uzyskane dane można wykorzystać w wielu dziedzinach nauki. Pierwsze pomiary zaś zostaną upublicznione na początku 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *