Drone

LiDAR Ouster OS-1 – innowacyjne rozwiązanie w świecie skaningu laserowego

Skanery laserowe 3D nie od dziś mają zastosowanie w geodezji, a wielu geodetów nie wyobraża sobie bez nich pracy. Branża ta jednak, jak każda wysoka technologia, ulega szybkim przemianom, a na rynku wciąż pojawiają się unowocześnione produkty. Taki z pewnością jest najnowszy wielkozwiązkowy skaner laserowy OS-1 zaprezentowany niedawno w Dolinie Krzemowej przez firmę Ouster. Poznajmy go bliżej.

Nowy LiDAR Ouster OS-1 to niewielkie urządzenie o wadze zaledwie 380 g, wysokości 74 mm i średnicy 80 mm. Bez problemu zmieścimy go na jednej dłoni. Jego wielkość stanowi jeden z większych atutów urządzenia, zwłaszcza, że miniaturyzacja nie odbiła się na zaawansowaniu technologicznym sprzętu. Wręcz przeciwnie, nowy LiDAR ma nam wiele do zaoferowania.

Mały rozmiar, wielkie możliwości

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że urządzenie wykorzystuje lasery typu VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser), a także diody SPAD. Mimo, że nie są to innowacyjne technologie, gdyż wykorzystywano je już wcześniej w różnorodnych urządzeniach elektronicznych, to zastosowanie ich w skanerach laserowych jest nowością. Bardzo trudno bowiem użyć ich w tego typu urządzeniach. To właśnie dzięki zaimplementowaniu tych rozwiązań, LiDAR Ouster OS-1 mógł pozostać tak mały, a do tego umożliwił zmniejszenie zużycia energii oraz zwiększenie odporności na problematyczne czynniki zewnętrzne.

Szybsze i dokładniejsze pomiary

Kolejny aspekt, którego nie można przemilczeć to parametry sprzętowe. Wcześniejsze propozycje od firmy Ouster posiadały 16 i 64 kanały. Prezentowana wersja została natomiast wyposażona aż 128 kanałów, co zauważalnie przekłada się na prędkość wykonywania pomiarów oraz ich jakość. Prędkość pomiarowa wzrosła przykładowo do 2,62 mln pkt/s. Z kolei pole widzenia poszerzono z 33 do 45 stopni.

Doskonała jakość zdjęć

Dodatkowym atutem oferowanego skanera laserowego jest daleki zasięg wynoszący 140 m oraz dokładność pomiaru od 1,5 do 10 cm. Urządzenie potrafi również wykonywać obrazy otoczenia z jakością porównywalną z kamerą cyfrową.

Przystępna cena

LiDAR Ouster OS-1 ma kosztować 18 tys. USD. To bardzo atrakcyjna cena w porównaniu z podobnie zawansowanym technologicznie konkurentem, na którego trzeba by było wydać aż 6 razy więcej. Urządzanie trafi do sprzedaży już w te wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *