Janis_Kuze_preparing_M600_for_flight-1-768x576

Technologia UAV i GPR w poszukiwaniu zaginionego samolotu cz.1

Międzynarodowy zespół badawczy zastosował nowoczesną technologię łączącą system GPR z UAV, dzięki której zlokalizował zaginiony podczas II Wojny Światowej amerykański samolot. Maszynę znaleziono prawie 100 metrów pod lodem na Grenlandii.

4 lipca 2018 roku badacze zlokalizowali P-38 „Echo”, amerykańskiego myśliwca, zagubionego podczas II WŚ. Dzięki prowadzonym testom połączenia technologii bezzałogowych statków powietrznych oraz badań georadarowych udało się odnaleźć zaginioną maszynę.

Zaginiony myśliwiec

15 lipca 1942 roku „Echo” wyruszył z amerykańskiej bazy na Grenlandii. Był jednym z ośmiu samolotów startujących tamtego dnia. Ich celem było udzielenie wsparcia aliantom na Wyspach Brytyjskich. Niestety, pogoda nie sprzyjała pilotom i zostali oni zmuszeniu do awaryjnego lądowania na lodowcu. Członków załogi udało się uratować po 9 dniach, jednak samoloty musiały pozostać na lodowcu. Opuszczone, z biegiem czasu zatonęły samoistnie w lodzie.

Dwa z zaginionych samolotów udało się odnaleźć i wydobyć w latach 80. i 90. Od tego czasu trwały rozmowy dotyczące odnalezienia zaginionego „Echa”. Maszynę udało się zlokalizować za pomocą technologii radarowej w 2011 roku.

W poszukiwaniu „Echo”

Wyprawa w poszukiwaniu zaginionego myśliwca trwała 8 dni. W jej trakcie część zespołu pracowała na zintegrowanym systemie UAV i GPR, pozostała część prowadziła badania lądowe. Obie grupy wykryły anomalie na głębokości 91,5 – 103,5 m. Ustalone przez nich lokalizacje różniły się jedynie głębokością 3 metrów. Ostateczne położenie zaginionego samolotu potwierdziła obecność na 103 m głębokości płynu hydraulicznego stosowanego w lotnictwie Stanów Zjednoczonych.

Ekspedycja została uznana za duży sukces. Dzięki niej udowodniono skuteczność pomiarów geodezyjnych w poszukiwaniu głębokich celów ukrytych pod lodem. Zastosowanie zintegrowanego drona i systemu GPR jest nie tylko efektywniejsze, ale również bezpieczniejsze dla operatorów.

Obecnie ekipa Arctic Hot Point Solutions organizuje wykopaliska odnalezionego myśliwca, które mają być przeprowadzone w tym roku. Więcej na temat wykorzystanych podczas poszukiwań technologii przeczytacie w kolejnym artykule.

Szczegółowe informacje na temat wyprawy: https://www.xyht.com/aerialuas/gpr-on-a-drone/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *