JKHX0335-768x512

Nowoczesne rozwiązania monitorujące budowę tunelu w Hadze cz.2

W poprzednim artykule poruszyliśmy temat budowy nowoczesnego tunelu Rotterdamsebaan pod Hagą, który ma usprawnić komunikację miejską miasta. By jednak projekt był całkowicie bezpieczny dla jego przyszłych użytkowników, wymaga precyzyjnego monitoringu geodezyjnego, który zapewnia firma Furgo. Przedsiębiorstwo stworzyło innowacyjną sieć tachimetrów Trimble S9 oraz kompatybilnego z nimi oprogramowania GeoRiskPortal. Nowoczesny system trzyma piecze nad całym procesem budowy. Dziś przedstawiamy więcej szczegółów technicznych całego przedsięwzięcia.

Monitoring tunelu

Do monitorowania projektu stworzono cztery sieci oprzyrządowania monitorującego. Jedną dla portu, drugą dla wyjścia z tunelu i dwie pozostałe dla dzielnic mieszkalnych zlokalizowanych w sąsiedztwie budowy.

Ciche tachimetry

Największym utrudnieniem, z jakim należało sobie poradzić, był hałas tworzony przez tachimetry. Najczęściej umiejscawia się je na budynkach, skąd jest idealny panoramiczny widok potrzebny do wykonania precyzyjnych pomiarów geodezyjnych. Często takimi miejscami są wieżowce firm. Wówczas dźwięk pracy tachimetru może być irytujący dla osób znajdujących się wewnątrz. Na szczęście, wybierając model Trimble S9 ten problem został wyeliminowany, gdyż urządzenie wykorzystuje napęd magnetyczny gwarantujący cichą pracę.

Umiejscowienie tachimetrów

Tachimetry zostały rozmieszczone tak, by bez problemu połączyć je z sieciami referencyjnymi. Wykorzystano do tego pryzmaty na budynkach i kominach widoczne dla co najmniej dwóch urządzeń. Tak stworzona sieć umożliwia stałe dokonywanie pomiarów oraz ich bieżące korekty.

Na miękkich podłożach wykorzystano żelazne rury wystające z ziemi na wysokość jednego metra, na których umieszczono pryzmaty. W przypadku asfaltu lub chodnika zastosowano tryb tachimetru bez reflektora. Z kolei na budynkach zastosowano dwa poziomy pryzmatów na 3 i 5 metrach wysokości.

Zebrane z tachimetrów dane wykorzystywane są przez oprogramowanie GeoRiskPortal do modelowania dowolnych pionowych, poziomych i bocznych ruchów powierzchni w czasie rzeczywistym. Ten technologiczny system naczyń połączonych nieustannie czuwa nad infrastrukturą znajdującą się nad i w okolicach tunelu, zapewniając maksimum bezpieczeństwa w czasie budowy.

Więcej szczegółów na temat budowy tunelu i nowoczesnego systemu monitorującego znajdziecie tu: https://www.xyht.com/constructionbim/silent-sentinels/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *