drone-3453361_1280

Marka dronów DJI podnosi standard bezpieczeństwa korzystania z bezzałogowych statków latających

Bezpieczeństwo podczas lotu dronem to bardzo istotna kwestia. Wiedzą o tym nie tylko profesjonaliści, wykorzystujący latające statki bezzałogowe w codziennej pracy, tacy jak np. geodeci, ale również amatorzy, którzy sięgają po drony w ramach rekreacji. Tym potrzebom naprzeciw wyszła renomowana firma DJI będąca liderem w branży produkcji dornów, proponując innowacyjną inicjatywę, która ma znacznie podnieść bezpieczeństwo lotów dronem.

Chińska firma DJI w ramach podniesienia bezpieczeństwa korzystania z bezzałogowych statków powietrznych ma zamiar, począwszy od przyszłego roku, wyposażyć wszystkie swoje nowe drony ważące więcej niż 250 g w nowoczesną technologię AirSense. Do tej pory była ona stosowana tylko w wybranych modelach urządzeń.

Technologia AirSense podniesie bezpieczeństwo lotów dronem

Istotą działania AirSense jest możliwość odbioru sygnałów ADS-B, które wysyłają samoloty oraz śmigłowce. Sygnał ten zawiera informację dotyczącą położenia maszyny, co wyświetli się na ekranie kontrolera drona. Dzięki temu operator będzie mógł uniknąć zderzenia czy zakłócenia lotu, zmieniając kurs sterowanego przez siebie urządzenia.

Wkład DJI w bezpieczeństwo lotów

Według DJI jest to największa do tej pory tego typu inicjatywa. Firma ma nadzieję, że w ten sposób przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków i kolizji oraz znacznie zwiększy bezpieczeństwo lotów. Jako lider branży poczuwa się do obowiązku zapewnić najwyższy standard ochrony korzystania z oferowanych urządzeń. Zapewnia nie tylko technologię zabezpieczającą, ale też edukuje swoich klientów. DJI ma nadzieję, że w ślad za ich pomysłem pójdą również inne marki. Podkreśla także, że to nie pierwsza taka inicjatywa. DJI jako pierwsza marka wprowadziła tzw. geofencing, czy automatyczne limity wysokości, a także systemy powrotu do bazy. Te zabezpieczania z czasem stały się normą także u innych producentów. Marka liczy więc, że w przypadku AirSense będzie podobnie.

Deklaracja ElevatingSafety

Jednak najnowsza technologia proponowana przez chińskiego lidera branży to dopiero początek zmian jakie planuje wprowadzić producent. AirSense stanowi element szerszej strategii zwanej ElevatingSafety. Składa się ona z 10 punków, które zastosowane razem uczynią latanie dronem bezpieczne jak nigdy wcześniej.

Deklaracja obejmuje wprowadzenie automatycznych ostrzeżeń dla pilotów bezzałogowych statków powietrznych latających na dużych odległościach, ustanowienie w firmie grupy ds. standardów bezpieczeństwa czy zachęcenie przedstawicieli lotnictwa do stworzenia standardów zgłaszania wypadków z udziałem dronów. Ponadto firma planuje zmobilizować rynek dronów do obligatoryjnego wdrożenia funkcji geofencingu i zdalnej identyfikacji we wszystkich urządzeniach. By to się udało, należy włączyć w inicjatywę rządy poszczególnych państw, które stworzyłyby przepisy regulujące bezpieczne użytkowanie dronów.

Trzeba przyznać, że inicjatywa DJI z pewnością jest szczytna. Bezpieczeństwo podczas lotów dronem jest bowiem podstawą ich zastosowania w wielu branżach, nie tylko geodezji. Ciekawi jednak jesteśmy, jak im pójdzie z realizacją pozostałych punktów deklaracji ElevatingSafety.

Więcej szczegółów na temat inicjatywy znajdziecie tu: https://www.dji.com/pl/flysafe/airsense i tu: https://www.dpreview.com/news/2220169282/dji-airsense-will-add-aircraft-detection-to-dji-drones-next-year.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *