Darling-Geomatics-Charlie-Warren-at-MB-Plant-Alabama-Jan-2018-1-832x400

Skaning laserowy 3D w nowo powstałym zakładzie Mercedes – Benz

Skaning laserowy 3D to technologia często stosowana do wykonywania różnego rodzaju pomiarów. Sięgają po nią  geodeci, gdyż jest skuteczna, łatwa w przeprowadzeniu i efektywna. Dziś przedstawiamy Wam proces skaningu laserowego na naprawdę szeroką skalę. Mowa o zastosowaniu tego rozwiązania podczas budowy najnowszego zakładu produkcyjnego marki Mercedes – Benz. Skanowaniu poddano budynek o powierzchni prawie 140 000 mkw. Więcej szczegółów na temat tego procesu znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Zastosowanie skaningu laserowego 3D do stworzenia dokumentacji powykonawczej i weryfikacji budowy nowego zakładu Mercedes – Benz to chyba największe tego typu przedsięwzięcie na świecie. Jego celem było sprawdzenie czy obiekt został zbudowany zgodnie z projektem, co ma znaczenie dla późniejszej instalacji całego wyposażenia znajdującego się wewnątrz zakładu. W tym przypadku skaning laserowy okazał się najefektywniejszym rozwiązaniem pozwalającym na dokonanie szybkich i precyzyjnych pomiarów.

Darling Geomatics ekspertem od skaningu laserowego 3D

Zadania podjęła się amerykańska firma Darling Geomatics, która stosuje tego rodzaju rozwiązania od 2002 roku. Przedsiębiorstwo zostało poproszone, by sprawdzić rzeczywiste rozmieszczenie nowo powstałej konstrukcji zanim jeszcze zostaną zainstalowane maszyny produkcyjne. Darling Geomatics miało już doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach, nigdy jednak nie robili tego na aż tak szeroką skalę. Powierzchnia prawie 140 tys. mkw. stanowiła spore wyzwanie, zwłaszcza, że na przeprowadzenie całego skanowania nie było zbyt wiele czasu. Na dokonanie pomiarów firma miała 8 dni. By przedsięwzięcie się powiodło, na miejscu wykorzystano 3 skanery renomowanej marki Leica Geosystems. Zastosowanie wysokiej jakości sprzętu gwarantowało wyjątkową precyzję uzyskanych danych z dokładnością do 6 milimetrów. By praca przebiegała możliwie najefektywniej skanery zostały zamontowane na statywach na kółkach, co znacznie przyspieszyło dokonanie pomiarów na tak dużej powierzchni.

Porównanie danych z projektem budynku

W wyniku przeprowadzonych operacji przez 8 dni udało się zeskanować miliardy punktów z 920 konfiguracji. Kolejnym etapem było porównanie uzyskanych danych z modelem projektowym całego budynku. Okazało się, że ostateczny efekt niemalże idealnie odzwierciedlał projekt. Wszystkie główne elementy konstrukcyjne znajdowały się tam, gdzie powinny, a te mniej istotne zmieściły się w granicy błędu odległości do 5 cm.

Skaning laserowy 3D – szybko, efektywnie i ekonomicznie

Może się wydawać, że przedsięwzięcie podjęte przez Darling Geomatics było pracochłonne, ale tak naprawdę wykorzystanie technologii skaningu laserowego 3D pozwoliło wykonać zadnie w możliwie najbardziej efektywny sposób. Zaangażowano 4 pracowników i tylko 3 skanery, a całość pomiarów wykonano w 8 dni. To, wbrew pozorom, bardzo szybkie tempo. Do tego potrzeba jeszcze doliczyć kilka tygodni analizowania zebranych danych.

Skaning laserowy 3D wykorzystuje się nie tylko w budownictwie, ale też innych branżach np. geodezji. W Geobiz już od kliku lat stosujemy tę technologię do inwentaryzacji i pomiarów różnorodnych terenów. Co prawda tak duży projekt, jak w przypadku nowego zakładu Mercedes – Benz, nam się jeszcze nie trafił. Ale kto wie, wszystko przed nami 😉.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *