Screenshot-2019-03-27-at-14.39.10

Szkolenia VR dla bezpieczeństwa publicznego Anglii ze wsparciem skaningu laserowego

Skaning laserowy 3D to wielofunkcyjna technologia, która sprawdza się nie tylko w geodezji. Po to rozwiązanie sięgnęły ostatnio instytucje państwowe w Anglii. Połączono tam funkcjonalność skaningu laserowego oraz wirtualną rzeczywistość, by stworzyć dla przyszłych policjantów i strażaków realistyczne szkolenie. Sprawdźcie, co z tego wyszło.

Za stworzenie wirtualnego szkolenia dla organów bezpieczeństwa państwowego w Anglii odpowiada firma Reality in Virtual Reality Ltd. (RiVR). Tworzy ona profesjonalne programy szkoleniowe nie tylko dla policjantów czy strażaków, ale dla wielu innych branż. Dzięki nim po raz pierwszy powstaje możliwość postawienia uczestników tego typu szkolenia przed potencjalnie niebezpiecznymi, często niemożliwymi do odtworzenia w realu, sytuacjami, wywołując w nich 100% zaangażowania.

Po takie szkolenie zgłosiły się do RiVR służby pożarnicze i Departament Nauki i Technologii w Anglii. Miało ono zawierać realistyczne scenariusze pożarów oraz miejsc zbrodni. Na jego podstawie przyszli strażacy mieli uczyć się schematów postępowania w danych sytuacjach, a także jak radzić sobie ze stresem w skrajnych momentach. To element, który ciężko uzyskać na żywo. Żadna prezentacja tak nie zaangażuje emocji uczestnika, jak wykorzystanie technologii VR.

Tutaj też pojawia się przestrzeń na wykorzystanie skaningu laserowego. RiVR nawiązał współpracę z marką Leica Geosystems. Dzięki wykorzystaniu ich sknera laserowego Leica RTC360 oraz fotogrametrii stworzono realistyczne środowisko wirtualne, w którym uczestnicy mogli się poruszać podczas wykonywania treningów.

RiVR Investigate

Przygotowane szkolenie nazwano RiVR Investigate. Posiada ono 6 różnych scenariuszy symulujących zdarzenia pożarowe, 2 sytuacje kontaktu z niebezpiecznymi materiałami oraz 2 miejsca zbrodni.

System został tak opracowany, by osoby nadzorujące trening mogły mieć podgląd na wszelkie poczynania uczestnika.

Znaczenie skanera laserowego Leica RTC360

Technologia skaningu laserowego 3D wykorzystywana przy tworzeniu szkoleń VR pozwoliła na stworzenie topologii o dużej rozdzielczości. Przenośny skaner skutecznie dokumentował i szczegółowo rejestrował miejsca zbrodni i spalone budynki, które później miały stać się wirtualną przestrzenią szkoleniową dla uczniów.

Na wykonane skany nakładano fotorealistyczne grafiki, by podczas korzystania z technologii VR uczestnik miał poczucie możliwe największego realizmu. Skaning laserowy sprawdził się też tam, gdzie fotogrametria zawodziła np. w jednolitych pomieszczeniach, w których nie ma zbyt wielu punktów odniesienia.

Technologie VR w edukacji

Z pewnością można stwierdzić, że szkolenia proponowane przez RiVR to innowacyjne rozwiązanie stwarzające szereg nowych możliwości. Uczenie się z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości jest z pewnością dużo skuteczniejsze. Pozwala bowiem całkowicie wejść w niebezpieczne sytuacje, które mogą czekać strażaków czy policjantów w przyszłej pracy zawodowej. Odtworzenie sytuacji pożaru czy morderstwa do celów treningowych jest w warunkach naturalnych właściwie niemożliwe. Szkolenia VR stwarzają więc niepowtarzalną okazję do przeżycia adrenaliny i stresu z nimi związanych na własnej skórze, ale w kontrolowanych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *