190723_geocue_true_view

True View – nowy wymiar skaningu laserowego 3D

Jako geodeci, pewnie na co dzień w swojej pracy wykorzystujecie skaner laserowy 3D do wykonywania różnorodnych pomiarów. Z pewnością zauważyliście także, że niektóre efekty tego narzędzia pozostawiają wiele do życzenia. Choć technologia skaningu laserowego 3D prężnie się rozwija, wciąż w niektórych sytuacjach nie zdaje egzaminu. Tym utrudnieniom na przeciw postanowiła wyjść amerykańska firma GeoCue, oferując swoim klientom nowoczesny sensor True View przeznaczony do stosowania z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Więcej o jego właściwościach dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Drony stosowane w geodezji i do wykonywania innych pomiarów, najczęściej wykorzystują kamery lub LiDAR-y, by uzyskać niezbędne dane. Oba te rozwiązania mają swoje ograniczenia. Kamera umożliwia uzyskanie kolorowej chmury punktów, ale wyłącznie dla pokrycia terenu. Tradycyjne skanery laserowe 3D natomiast przebijają się przez florę, ale chmura punktów prezentowana jest przez nie jedynie w odcieniach szarości, co czyni wyniki mniej czytelnymi.

By usprawnić pracę w geodezji i nie tylko, amerykańska firma GeoCue stworzyła innowacyjny skaner laserowy 3D True View, który umożliwia stworzenie kolorowej chmury punktów, do tego wykona zdjęcia ukośne oraz ortofotomapy.

True View – co oferuje?

Najnowsza propozycja twórców zza oceanu, True View 410, zbudowana jest z 3 części: cyfrowej kamery GeoCue, skanera laserowego Quanergy MB Ultra ze 100-metrowym zasięgiem i systemu pozycjonowania Applanix POS. Całość waży jedynie 2 kg, więc może współpracować z większością profesjonalnych bezzałogowych statków powietrznych.

Atutem sprzętu jest szerokie pole widzenia – 120 stopni. Ponadto GeoCue dodaje do urządzenia oprogramowanie True View Evo, dzięki któremu szybko i skutecznie przetworzymy zebrane dane. Według producenta, kolorowa chmura punktów dla przestrzeni o powierzchni 20 ha powinna powstać w niespełna 15 minut.

Nowy True View jest nie tylko dostępny w sprzedaży. Można go też wynająć na okres minimum 3 miesięcy. Koszt takiej dzierżawy wynosi 3 000 USD.

True View – dla kogo?

Według GeoCue ich produkt dedykowany jest profesjonalistom, którzy na co dzień korzystają ze skaningu laserowego wykonywanego za pomocą dronów, czyli m. in. dla geodetów. Twórcy uważają, że dzięki nim pokolorowana chmura punktów stanie się z czasem normą, wybieraną zwłaszcza przez osoby, które już teraz dostrzegają ograniczenia obecnych technologii. A Wy co sądzicie? Skorzystalibyście z nowego True View?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *