Civdrone_06-768x432

Nowe zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych cz. 2

W poprzednim artykule rozpoczęliśmy temat nowego projektu dwóch izraelskich inżynierów, Toma Yeshuruna oraz Liav’a Mullera, którzy stworzyli prototyp drona wykorzystywanego do oznakowywania terenów budowalnych. Dziś, chcąc kontynuować watek, przedstawiamy szczegółowe działanie tego urządzenia.

Planowanie misji

Docelowo Civdrone ma posiadać własne oprogramowanie. Póki co jednak, do zaplanowania misji, można użyć każdego oprogramowania CAD. Wystarczy wygenerować w nim plik w formacie csv i wgrać bezpośrednio na platformę drona.

Ponadto urządzenie posiada własny interfejs graficzny do planowania misji znakowania lotów. Producenci są w trakcie tworzenia aplikacji dla konstruktorów, która umożliwi sczytywanie danych o miejscach znakowania. Do tego planowanie misji drona jest zintegrowane z platformą Autodesk, co pozwala na wybieranie współrzędnych w programie AutoCAD i wysłanie ich bezpośrednio do urządzenia. Na ich podstawie misja znakowania wygeneruje się samoistnie, a dron będzie gotowy do działania.

Znakowanie

Civdrone może pracować bez przerwy przez 45 minut. Po tym czasie wraca do operatora, by ten mógł wymienić akumulator oraz napełnić magazynek palikami. W ciągu kilku godzin urządzenie jest w stanie wbić w ziemię ponad 100 palików. Znakowanie jednego punktu zajmuje krócej niż minutę.

Zalety Civdrone

Główną zaletą innowacyjnego projektu Izraelczyków jest znacznie przyspieszenie prac geodezyjnych. Civdrone pozwoli na wbicie w ziemię nawet do 500 palików dziennie. Do tego dochodzi precyzja jego działania. Jak wiadomo, ludzie potrafią się pomylić, co w procesie budowy może mieć poważne skutki. Jednak zlecając zadanie znakowania terenu budowy maszynie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Dron stosuje się od ścisłe określonych danych, nie ma więc ryzyka, że któryś z palików zostanie wbity nie tam, gdzie potrzeba.

Ponadto Civdrone pozwala na większą kontrolę pracy załogi. W systemie od razu widać, kiedy dany punkt został oznaczony i czy zrobiono to poprawnie. Można na bieżąco kontrolować postępy prac bez konieczności wizytowania budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *